FB

Porady

Akcesoria do auta

Akcesoria do auta zainteresują każdego miłośnika czterech kółek i dobrej muzyki, który pragnie wykorzystać pełen potencjał zainstalowanego w swoim samochodzie systemu Audio Car. Cenisz sobie jakość i moc dźwięku? Chcesz zadbać o bezpieczeństwo i niezawodność systemu? A może zależy Ci na wygodzie użytkowania? W takim wypadku warto wiedzieć, jakie akcesoria samochodowe są najbardziej przydatne.

Akcesoria do samochodu zabezpieczające system car audio

Jeśli decydujesz się na wyposażenie pojazdu w profesjonalny system audio, powinieneś go zabezpieczyć odpowiednimi akcesoriami do auta. Jedną z podstawowych zasad podłączania instalacji audio w samochodzie jest zaopatrzenie przewodu od akumulatora w bezpiecznik, który należy umieścić możliwie blisko klemy akumulatora. Zadaniem bezpiecznika jest ochrona przed zwarciem w systemie, jego uszkodzeniem oraz pożarem w samochodzie. Jeśli kabel się przetrze i powstanie zwarcie, to przepali się tylko bezpiecznik. Pamiętaj jednak, że spełni on swą rolę tylko wtedy, gdy będzie dobrany odpowiednio do grubości i długości przewodu!

Warto też osłonić poszczególne elementy systemu. Maskownice do głośników lub subwoofera to akcesoria do auta, które chronią membrany głośników przed uszkodzeniami mechanicznymi, natomiast odpowiednie nakładki ochronią radio przez zamoczeniem i zabrudzeniami. Te dodatki do auta nie kosztują wiele, a pozwalają na przedłużenie żywotności sprzętu i dłuższe cieszenie ucha ulubioną muzyką.

Akcesoria do auta - maskownice do głośników

Co zrobić, gdy nowy sprzęt nie pasuje do fabrycznej instalacji?

Wydajemy kilka tysięcy złotych na elektronikę z najwyższej półki, starannie komponujemy listę odtwarzania, przystępujemy do montażu… ale w samochodzie nie ma złączy, do których moglibyśmy podpiąć sprzęt! Co teraz? Nie trzeba przerabiać fabrycznej instalacji ani wydawać majątku na nowe urządzenia. Wystarczy załatwić odpowiednie wyposażenie samochodu.
 

A oto więcej przykładów przydatnego wyposażenia do auta. Złącze ISO pozwoli na zamontowanie w samochodzie nieoryginalnego radioodbiornika bez konieczności przecinania i sztukowania kabli. Z kolei adapter antenowy przyda się w sytuacji, gdy nie pasuje wtyczka antenowa. Wielu kierowców po zakupie głośników orientuje się, że nie pasują one do wmontowanych w pojazdach kieszeni. W takiej sytuacji można zakupić tzw. dystanse głośnikowe, które są tak skonstruowane, by pasowały do fabrycznych miejsc w samochodzie. W nich należy zamontować głośniki samochodowe.
 

Jakie dodatki do auta polepszą jakość dźwięku w samochodzie?


Kiedy podłączamy w samochodzie kilka urządzeń współpracujących ze sobą i połączonych za pomocą więcej niż jednego przewodu powstaje zjawisko pętli masy. W praktyce oznacza to powstanie denerwujących zakłóceń i przydźwięków, które znacząco obniżają wrażenia dźwiękowe. Na szczęście problem rozwiąże jeden z akcesoriów do samochodu – wystarczy użyć separatora masy, który niweluje owo zjawisko.

Jeśli zależy Ci na najwyższej klasie dźwięku z fabrycznego systemu audio bez konieczności wymiany urządzenia źródłowego – rozważ inwestycję w procesor DSP (Digital Sound Processing). Pozwala on na cyfrową obróbkę dźwięku w czasie rzeczywistym oraz daje możliwość wycinania szumów przy obniżonych stratach sygnału.
 

W jednym z poprzednich wpisów wspomnieliśmy o korzyściach płynących z wyposażenia samochodu w maty wygłuszające. Jeśli zdecydujesz się samodzielnie je montować, nieodzowny okaże się oraz specjalny nóż do ich cięcia. Dzięki tym narzędziom zadbasz o to, by dokładnie wygłuszyć samochód – a w efekcie otrzymać czysty, wysokiej jakości dźwięk bez zewnętrznych zakłóceń.

Akcesoria samochodowe - Procesor FIX

 

Akcesoria do auta poprawiające wygodę użytkowania

Jazda do pracy lub stanie w korku nie muszą być czasem straconym. Zamontowanie w samochodzie odpowiedniej ładowarki pozwoli Ci na naładowanie urządzeń za pomocą zapalniczki samochodowej. W zależności od rodzaju obsługiwanego wejścia możesz doładować telefony, urządzenia PDA, aparaty i kamery cyfrowe, lampki, odtwarzacze MP3 lub MP4 lub ładowarki. A co jeśli chcesz naładować kilka urządzeń jednocześnie? Nie ma problemu… o ile posiadasz rozdzielacz gniazda zapalniczki. Uchwyty na tablety lub telefony to kolejne przykłady pożytecznego wyposażenia samochodowego.
 


Wyposażenie do auta - Ładowarka samochodowa na USB
Podsumowanie
 

Kupowanie nawet najlepszego jakościowo sprzętu audio nie przyniesie pożądanych rezultatów, jeśli nie zadbamy o odpowiednie akcesoria samochodowe. System nie osiągnie pełnej wydajności, dźwięk będzie brzmiał znacznie gorzej, a niechroniony sprzęt może łatwo ulec uszkodzeniu. Inwestując w dobrej jakości dodatkowe wyposażenie do auta warto dopiąć wszystko na ostatni guzik. Pozwoli to nam cieszyć się ulubionymi kawałkami jeszcze przez wiele kilometrów.

powrót